Наука

При кихане секрети и патогени изминават 200 пъти по-голямо разстояние от смятаното

2826724783_eb9ff39afa_z

В скорошно проучване на MIT – Масачузецки технологичен институт учените откриват, че при кихане или кашляне изхвърлените секрети и разтворените в тях патогени придобиват свойствата на газови облаци, което им позволява значително по-голямо разстояние. Официалното проучване е публикувано в Journal of Fluid Mechanics. За да изучат това, което екипът описва като агресивни експираторни събития , учените са ги снимали на забавен кадър. Така те са могли да изследват скоростта, големината и изминатото разстояние на водните капки.

Учените откриват, че капчици с дължина от около 100 микрометра (една десета от милиметъра) развиват скорост 5 пъти по-висока от смятаната досега. Капчици с дължина от 10 микрометра могат да се задържат във въздушното пространство доста по-дълго време и да изминат до 200 пъти по-голямо разстояние от смятаното досега.  Това драстично увеличава радиуса, в който някой с респираторна инфекция може да зарази здрави хора.
Тази информация е изключително важна за предотвратяване на бъдещо разпространение на инфекции в болници, самолети, различни други видове транспорт и други.

Хареса ли ти тази статия? Може да подкрепиш biologist чрез Patreon!
Become a patron at Patreon!
Share this Story
Load More Related Articles
Load More By biologist
Load More In Наука

Facebook Comments

Check Also

Приемът на никотинамид (NR или NMN) е безсмислен и няма да ви направи по-млади

През последните години изключително голяма популярност придобиват хранителни ...

Patreon

Ако харесвате съдържанието на biologist, може да го подкрепите чрез Patreon.!
Become a patron at Patreon!

Facebook