Наука

Две половинки от фосил на костенурка са открити след цели 163 години

Atlantochelys-mortoni-bones-617x416[1]

Преди 160 години учен открил половинка от фосилизирана кост принадлежаща на огромна, древна костенурка. По-късно палеонтологът Грегъри Харпел се натъква на другата половина докато издирвал зъби от акули в Ню Джърси. Първо объркал откритието си за голям камък, но после осъзнал, че това е фосил и го занесъл в музея в Ню Джърси за допълнително изследване.

Уредниците на природонаучния музей – Джейсън Шейн и Дейвид Парис им се сторил познат този фосил и започнали да се шегуват, че това била другата половина на фосилизиран хумерус  (раменна кост) на морска костенурка от вида Atlantochelys mortoni , който за първи път е описан през 1849 година в университета Дрексел, Филаделфия. Случайно или не се оказало, че наистина двете половинки образували цял хумерус.

Фосилът е от гигантска костенурка живяла преди 70-75 милиона години. Наличието на цяла кост означава, че могат да определят точните размери на животното. Според изчисленията то е било с дължина от цели 3 метра – доста по-голямо животно от която и да е модерна костенурка. Резултатите от това откритие ще бъдат публикувани в журнала Proceedings of the National Academy of Sciences Philadelphia. 

Хареса ли ти тази статия? Може да подкрепиш biologist чрез Patreon!
Become a patron at Patreon!
Share this Story
Load More Related Articles
Load More By biologist
Load More In Наука

Facebook Comments

Check Also

Приемът на никотинамид (NR или NMN) е безсмислен и няма да ви направи по-млади

През последните години изключително голяма популярност придобиват хранителни ...

Patreon

Ако харесвате съдържанието на biologist, може да го подкрепите чрез Patreon.!
Become a patron at Patreon!

Facebook