НЕнаука

Има ли водата памет?

1526120_695103567177611_1424248574_n[1]

Преди 26 години през лятото на 1988 гoдина, научният свят беше шокиран от една от най-спорните статии публикувани някога в престижния журнал Nature. Според харизматичния френски учен Жак Бенвенист, чистата вода някак си можела да запомня какво е съдържала преди. Тук трябва да отбележим, че въпросното проучване е финансирана от френския фармацевтичен гигант Боарон, който произвежда едно от най-продаваните хомеопатични лекарства – Оксилококцинум. Другото много важно уточнение, което трябва да се направи е, че нещо като чиста вода няма…

Бенвенист започнал да експериментира със субстанция, която причинявала алергична реакция. Той я разредил толкова пъти, докато в пробата не е останало нищо освен вода. Тогава той открил, че „чистата“ вода все още е можела да предизвиква алергична реакция при живи организми.

Ако експериментът е верен, това би означавало, че трябва да се пренапишат законите на физиката и химията. Трудовете на най-големите физици живели някога трябваше да бъдат унищожени…

Самото откритие би имало отражение и върху хомеопатията, защото тя действа на същия принцип. Самият Бенвенист бил шокиран от откритието си.

При публикуването на проучването в Nature, редакторът Джон Мадокс осъзнал, че тази статия ще предизвика много противоречиви мнения и затова добавил кратко опровержение.
То гласяло: „Някои от читателите ни могат да останат скептични относно тази статия… Затова Nature е организирал независимо разследване, за да наблюдава повторение на опитите.“

Самото разследване е ръководено от самия редактор на списанието – Мадокс и е бил придружен от химика Уолтър Стюарт и мага Джеймс Ранди. Специалността на Ранди е да разобличава измамници.
За жалост на Бенвенист, разследването стига до извода, че лабораторните резултати са ненадеждни.
Тримата разследващи са публикували доклад как асистентите на френския учен селективно са интерпретирали данните. Откритието е било лишено от обективност и достоверност.
В резултат на разкритата истина Бенвенист напуска академичните среди.
Вдъхновени от труда му много хора продължават проучванията му. Може би най-известният от тях е японският псевдоучен Масару Емото. Известният скептик Джеймс Ранди предлага на Емото наградата от 1 млн. долара, ако успее да повтори опитите си в научна среда. Сами се досетете дали Емото е взел парите 😀  

Хареса ли ти тази статия? Може да подкрепиш biologist чрез Patreon!
Become a patron at Patreon!
Share this Story
Load More Related Articles
Load More By biologist
Load More In НЕнаука

Facebook Comments

Check Also

Приемът на никотинамид (NR или NMN) е безсмислен и няма да ви направи по-млади

През последните години изключително голяма популярност придобиват хранителни ...

Patreon

Ако харесвате съдържанието на biologist, може да го подкрепите чрез Patreon.!
Become a patron at Patreon!

Facebook